Do kín sa dostáva film o neľahkej ceste závislého chlapca a jeho milujúcej rodiny. Nakrútili ho podľa skutočných udalostí.

Snímku Beautiful Boy nakrútil režisér Felix Van Groeningen. Rozpráva o sile rodičovskej lásky i tom, že závislosť si nevyberá.

Osemnásťročný Nic má na prvý pohľad všetko – skvelú rodinu, krásu, talent a práve ho prijali na univerzitu. Napriek tomu je v jeho živote trhlina, ktorú vypĺňa drogami.

Kde sa vzala a ako mu môže pomôcť jeho otec David vo chvíli, keď sa Nic ocitá nad priepasťou?

Emotívny film o sile závislosti a ešte väčšej sile lásky je nakrútený podľa skutočného príbehu Nica a David Sheffovcov, ktorí svoje zážitky zachytili každý zo svojho uhľa pohľadu v samostatných knihách.

Veľkolepý, ale zároveň intímny príbeh

V roku 2005 napísal renomovaný novinár David Sheff pre New York Times Magazine článok s názvom My Addicted Son (Môj závislý syn).

Bol to bolestne otvorený a nezabudnuteľný bezprostrednej pohľad na syna Nica a jeho závislosť od drog vrátane pervitínu. Článok detailne opisoval aj Davidovu snahu o zachránu svojej rodiny. Jeho muky trvali takmer 10 rokov.

O dva roky neskôr sa producent Jeremy Kleiner zo spoločnosti Plan B Entertainment dozvedel, že Sheff o svojom trápení napísal knihu nazvanú Beautiful Boy a jeho syn Nic zaznamenal tieto roky vo svojich vlastných pamätiach s názvom Tweak.

Pretože boli vydané súbežne, tieto dve knihy vytvorili emocionálne, mnohovrstevnatý portrét jednej rodiny v kríze. Obe knihy boli dojemné a dôležité samy o sebe. Bolo by možné vytvoriť film, ktorý by skombinoval obe rozprávania a vytvoril jeden súdržný príbeh?

Kleiner ukázal obe knihy svojim partnerom – producentom Bradovi Pittovi a Dede Gardnerovej.

Všetkým bolo od začiatku jasné, že vytvoriť dvojaký rozprávanie o tak citlivej téme bude vyžadovať nekonvenčného scenáristu a režiséra, ktorý im pomôže vystavať príbeh tak, aby v ňom bol zastúpený ako Davidov, tak aj Nicov pohľad.

„Uvedomili sme si, že ten film bude jedinečný práve tým, že bude vychádzať zo dvojitých spomienok na celé desaťročia v živote tejto rodiny,“ vysvetľuje Kleiner.

„Náš film má veľkolepý príbeh, ale pritom je nezvyčajne intímny. Vidí krásy i ťažkosti života ako nerozlučiteľné, ako súčasť celej podstaty ľudskosti,“ dodáva.

Oscarové obsadenie

Režisérsku stoličku ponúkli flámskemu filmárovi Felixovi van Groeningenovi. „Pre Felixa je nadovšetko dôležité úprimné zdieľanie, neznesie nič falošné, čo z neho robí nesmierne láskavého a trpezlivého režiséra,“ vysvetľuje Gardnerová.

Van Groeningen sa vďaka svojim predošlým filmom a viacerým nomináciám na Oscara stal medzinárodne uznávaným filmárom a konštantou filmových festivalov po celom svete.

Filmári si od začiatku uvedomovali, že najväčšou výzvou pre nich bude nájsť hercov, ktorí zvládnu emocionálnu zložitosť oboch hlavných postáv.

Riešenie našli v dvoch kandidátoch na Oscara – Stevovi Carellovi a Timothéem Chalametovi.

Než sa Carell rozhodol úlohu vziať, spočiatku váhal. „Najviac som sa obával toho, že sa k závislosti bude pristupovať hollywoodskym spôsobom, namiesto aby sa hovorila pravda o tom, čo sa stalo,“ spomína.

Beautiful Boy

Dráma/životopisný film, USA 2018, 120 minút

Slovenská premiéra: 10. januára 2019

Réžia: Felix Van Groeningen            

Scenár: Luke Davies, Felix Van Groeningen            

Kamera: Ruben Impens 

Strih: Nico Leunen

Hrajú: Steve Carell, Timotheé Chalamet, Amy Ryan, Maura Tierney, Christian Convery

Trailer k filmu:


Zdroj: Prefer.sk, Aerofilms.cz (distribútor filmu v Českej republike)

O autorovi

Nechaj odkaz

Vaš email nebude verejný