Nový slovenský bábkový film Šarkan režiséra Martina Smatanu bude súťažiť na 69. ročníku prestížneho Medzinárodného filmového festivalu v Berlíne vrámci sekcie filmov pre deti a mládež Generation Kplus.

Filmová novinka Šarkan je príbehom chlapca, ktorý si užíva posledné leto pred nástupom do školy so svojim dedkom. Spoločne robia to, čo majú radi – púšťajú si šarkana.

Vďaka tomu si vytvoria vzťah, ktorý sa navždy zapíše do chlapcovej pamäte a svojho dedka si bude pamätať aj po jeho odchode.

Film Šarkan vznikol v koprodukcii slovenskej spoločnosti BFILM, českej spoločnosti BFILM.cz a FAMU a poľského štúdia CeTA, kde v minulosti točili svoje filmy aj Roman Polanski, Agnieszka Holland a Andrzej Wajda.

Film sa na festivale Berlinale bude premietať v sekcii Generation. Na prestížnom filmovom podujatí je táto sekcia od roku 1978 a je určená pre filmy pre deti a mládež.

Taktiež predstavuje aktuálny výber dlhometrážnych i krátkometrážnych hraných i animovaných filmov z tejto oblasti.

Detská porota udeľuje v tejto sekcii cenu Krištáľový medveď zvlášť pre krátkometrážne a pre dlhometrážne filmy. V minulosti ocenila touto cenou aj slovenský film Piata loď. 

Berlinale sa koná od 7. do 17.2. 2019. Slovenským divákom sa film predstaví v marci 2019.

Ukážka z filmu Šarkan:


Zdroj: Prefer.sk, BFILM.sk

O autorovi

Nechaj odkaz

Vaš email nebude verejný