Skladba Rozdvojenie osobnosti? je novinkou martinského hudobného zoskupenia Komplici. Určite si ju zamilujete.

Éterickú skladbu Rozdvojenie osobnosti? má na svedomí mladý martinský hudobník a skladateľ Martin Petro spolu s partiou ďalších muzikantov.

„V princípe vlastne ani nie sme nejaké trvalé zoskupenie. Nazvali sme to pracovne Komplici. Lebo muziku, ktorú robíme, považujeme symbolicky za zločiny páchané na spoločnosti,“ hovorí Martin s úsmevom pre Prefer.sk.

Skladby v drvivej väčšine komponuje on, inak tomu nebolo ani v novinke Rozdvojenie osobnosti?. Vokály do nej naspievala ďalšia členka Komplicov Katka Toporcerová.

„Katka je stálica v našej partii muzikálnych úchylákov. Takých stálic ako ona je však u nás viac a každý sa viac-menej venuje muzike aspoň okrajovo.

Riešili sme, že aj ona by si chcela niečo zaspievať, keď už blbneme v štúdiu. Takže keď bola skladba hotová, napísal som jej, či by do toho šla a v jeden večer sme rovno nahrali vokály,“ vysvetľuje Martin.

Ďalšiu skladbu s názvom Zločinec skomponoval Martin spolu s bubeníkom Filipom Dočekalom. Keď sa skladbu rozhodli nahrať, zháňali niekoho, kto by ju naspieval. Vtedy sa objavila Katka Gustiňáková, ktorá študuje hru na klavír na konzervatóriu.

„Zo srandy sme ju podpichli, či nám to nenaspieva. Nikdy sme ju nepočuli spievať, a tak aby sa pred nami nehanbila sme sa zobrali a išli kúpiť víno. Kým sme sa vrátili, Katka mala hotový refrén na počkanie a nám len padla sánka,“ hovorí s úsmevom Martin.

Pri tvorbe pesničky Nespavosť sa pre zmenu objavila zase Kika Repovská, ktorá do recesistickej pesničky napísala text a rovno ho aj zaspievala.

„Pri tej skladbe sme viac prejavili našu muzikantskú úchylnosť a pár hodín pred silvestrovskym mejdanom sme ešte stihli s Filipom dokončiť aj klip,“ spomína Maťo.

Stálymi členmi Komplicov sú aj gitarista Radko Pšenka a druhý bubeník Matúš Stehlík.

Smrdí to ako Dežo

Inšpiráciou pre Komplicov sú špičkoví muzikanti. Ako tvrdí Martin, o nich a o ich tvorbe sa dokážu baviť celé hodiny.

Pre Martina sú hudobnou bibliou Dežo Ursiny a samozrejme s ním neoddeliteľne spätý Ivan Štrpka.

„Pri skladbe Zločinec sme mali pár ohlasov typu: ‚Nie je to Dežo, ale smrdí to tak‘. Mne to tak ani moc neprišlo, ale úprimne ma to potešilo,“ hovorí Maťo.

„Ak mám hovoriť za seba, tak nejaký vyšší cieľ nehľadám. Možno to vyznie nadnesene, ale v princípe je to svojim spôsobom zrkadlo toho, čo mám v hlave.

To, že sa mi podarilo nájsť ‚komplicov‘, ktorí majú takmer rovnaký vkus na muziku ako ja, považujem za veľké šťastie. Vytvorili sme si taký malý interný svet,“ uzatvára Martin Petro.


Zdroj: Prefer.sk

O autorovi

Nechaj odkaz

Vaš email nebude verejný