Výber noviniek i reprízy atraktívnych titulov z islandskej, dánskej, švédskej, nórskej a fínskej produkcie prináša do slovenských kín 5. ročník prehliadky súčasných severských filmov Scandi.

Od stredy 16. januára je v 18 mestách v 24 kinách po celom Slovensku naprogramovaných 14 filmov, ktoré tvoria sekcie Scandi premiéry, Scandi proti xenofóbii, Best of Scandi a Scandi kids.

„Fókusom tohto roku je Island a kľúčový film Woman at War režiséra Benedikta Erlingssona, ktorého vlastne Scandi pre Česko a Slovensko jeho prvým filmom (O koňoch a ľuďoch, 2013) objavilo. Film už má hlavnú cenu sekcie z Týždňa kritikov v Cannes, ale aj Lux Prize a určite budeme o ňom ešte počuť,“ hovorí Ivan Hronec, výkonný riaditeľ spoločnosti Film Europe, ktorá prehliadku organizuje.

Návštevníkov upozorňuje aj na „povianočnú“ komédiu Sviatky pokoja a mieru dánskej herečky a režisérky Papriky Steen či na snímku Amatéri, ktorá je podľa Filmového festivalu v Göteborgu najlepším škandinávskym filmom roku 2018.

„Snažíme sa vybrať a predstaviť menej, ale kvalitu a kvalitne,“ dodáva.

Slávnostné otvorenie Scandi 5 sa uskutočnilo v bratislavskom Kine Film Europe. Otváracím filmom bola práve snímka Woman at War.

V sekcii Scandi proti xenofóbii diváci uvidia emotívny slovenský dokument Švédi z osady. Film Kataríny Farkašovej mapuje osudy troch rómskych chlapcov, ktorých si adoptovali švédski rodičia.

Ďalšími titulmi sú Utoya, 22. júla – dráma Erika Poppeho inšpirovaná skutočnými udalosťami, ktoré sa stali v tento tragický deň v roku 2011 na nórskom ostrove, a Levie srdce – príbeh prerodu radikálneho neonacistu od fínskeho režiséra Domeho Karukoskiho.

V programe prehliadky sú aj divácky najzaujímavejšie filmy z minulých ročníkov. Medzi nimi je čierna komédia Boj snežného pluhu s mafiou, fínska dráma Potvora a príbeh o vzťahu človeka a koňa zasadený do čistej islandskej prírody režiséra spomínaného otváracieho filmu B. Erlingssona O koňoch a ľuďoch.

Organizátori nezabudli ani na detského diváka, ktorý sa môže tešiť napríklad na animovanú rozprávku Neuveriteľný príbeh o obrovskej hruške, filmovú adaptáciu knihy slávneho nórskeho spisovateľa Jo Nesbo: Časovaňa doktora Proktora a dobrodružný fantasy príbeh Bosorkina dcéra.

Mestá a miesta konania SCANDI 5:

Banská Štiavnica Eleuzína

Bratislava Kino Film Europe, Kino Lumiére, Kino Mladosť, Nová Cvernovka

Dubnica nad Váhom Kino Lastovička

Košice Kino Úsmev, Kasárne Kulturpark, Tabačka

Kremnica Kino Akropola

Liptovský Mikuláš Dom kultúry

Martin Kino Moskva

Modra Kino Mier

Nitra  FK Tatra, Mlyny Cinemas

Nové Mesto nad Váhom  Kino Považan

Nové Zámky Kino Mier

Poprad  Kino Tatran

Prievidza  Kultúrne a spoločenské centrum

Sereď  Kino Nova

Spišská Nová Ves  Kino Mier

Trenčín Artkino Metro

Trnava Kino Hviezda, Malý Berlín

Žilina  Rosefeldov palác


Zdroj: Prefer.sk, Film Europe

O autorovi

Nechaj odkaz

Vaš email nebude verejný