Milovníci kvalitnej kinematografie sa majú na čo tešiť. 

Porota 69. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Berlíne na čele s francúzskou herečkou Juliette Binoche v sobotu 16. februára udelila hlavné ceny tohto prestížneho filmového podujatia.

Hneď štyri filmy z hlavnej súťažnej sekcie uvedie do slovenských a českých kín Film Europe Media Company.

Štvoricu filmov z hlavnej súťaže doplňuje snímka zo sekcie Panorama. Všetky berlínske tituly budú počas roka uvedené v kinách a v rámci jesennej prehliadky Be2Can.

„Filmy, ktoré z Berlinale prinášame, provokujú. Témou, kvalitou, spracovaním. Berlinale ani Be2Can nie sú festivalový mainstream,“ hovorí riaditeľ Be2Can a Film Europe Ivan Hronec.

„Na Be2Can dostáva český a slovenský divák možnosť porovnávať a premýšľať o zmysle a postavení filmu vo svete, ale aj o kvalitách slovenského a českého filmu. Misiou Be2Can je takýto priestor pre diskusiu vytvoriť, ponúknuť a udržať,“ dodáva.

Zbohom, synu

Čínska snímka Zbohom, synu sa hneď po svojom uvedení stala jedným z favoritom súťaže. Precízne vystavaná, trojhodinová rodinná sága zachytáva niekoľko desaťročí z nedávnej čínskej histórie prostredníctvom príbehu manželského páru postihnutého osudovou tragédiou.

Film uznávaného režiséra Wanga Xiaoshuaia reflektuje prostredníctvom osobnej ľudskej drámy odvrátenú stránku čínskej kultúrnej revolúcie a najmä politiky, a okrem iného dokazuje, že veľké city nepotrebujú veľké filmové gestá.

Obaja predstavitelia hlavných úloh  – herec Wang Jingchun a herečka Yong Mei – získali Strieborných medveďov za najlepšie herecké výkony.

Narušiteľ systému

Emotívna dráma Narušiteľ systému o deväťročnom dievčati s problémovým správaním a tvárou anjela nakrútila ako svoj debut nemecká režisérka Nora Fingscheidt.

Strhujúci príbeh dieťaťa, ktorého matka sa nezvláda o neho starať a pri ktorom sú bezradní aj sociálni pracovníci, je dych vyrážajúcim svedectvom o neutíšiteľnom vzdore i túžbe po láske.

V hlavnej úlohe filmu, ktorého tempo je podobne intenzívne, ako hrdinkine emócie, podáva autentický výkon Helena Zengel.

Film získal Strieborného medveďa – Cena Alfreda Bauera za film.

U Zlatej rukavice

Za rukavicu hodenú do tváre divákov označili niektorí kritici asi najviac diskutovaný film tohtoročného festivalu – naturalistickú drámu U Zlatej rukavice režiséra Fatiha Akina.

Nemecký režisér, ktorého uhrančivý thriller Odnikiaľ bol minulý rok nominovaný na Oscara, sa tentokrát ponoril do celkom iných vôd

S dokumentárnou presnosťou spracoval skutočný príbeh masového vraha Fritza Honku, ktorý v 70. rokoch minulého storočia brutálne vraždil prostitútky a staré ženy v hamburskej štvrti St. Pauli.

Snímka vyvolala silné reakcie a je označovaná za „jeden z najodpornejších filmov o masovom vrahovi, ktorý bol kedy nakrútený“ (IndieWire).

Antológia mesta duchov

Do zapadnutej dediny kdesi na kanadskom vidieku situoval svoju temnú drámu s hororovými prvkami Antológia mesta duchov režisér Denis Coté.

Postarší manželský pár sa nedokáže zmieriť so smrťou syna, ktorý spáchal samovraždu, a zdá sa, že čas pre neho stratil zmysel.

Na 16mm filmový materiál nakrútená snímka prináša znepokojujúce úvahy o smrti a osude.

Všetky moje lásky

Piatym filmom, ktorý príde do slovenských a českých kín z Berlinale, je nemecká dráma „Všetky moje lásky“, ktorú uviedli v sekcii Panorama.

Príbeh režiséra Edwarda Bergera je portrétom troch dospelých súrodencov hľadajúcich lásku a svoje miesto na svete.


Zdroj: Prefer.sk, Film Europe

Foto: Film Europe

O autorovi

Nechaj odkaz

Vaš email nebude verejný