Máme radi pivo. Potvrdzujú to aj aktuálne štatistiky. Aspoň raz týždenne si ho vychutná až 85 % dospelých Slovákov.

Spotreba piva rastie, v porovnaní s inými alkoholickými nápojmi, a ročne ho v priemere vypijeme až 72 litrov na hlavu, čo predstavuje asi 144 veľkých pív.

Dokonca viac ako tretina Slovákov (38 %) sa viac považuje za pivárov, ako za vinárov (26 %). Najčastejšie si vychutnávame svetlú desiatku a čoraz viac aj nealkoholické pivá a radlery.

„Pivo je nápoj, ktorý vďaka nespočetným variáciám chutí  a štýlov vie ponúknuť niečo na každú príležitosť a dokonca aj reagovať na zmeny v životnom štýle ľudí,“ hovorí Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia piva a sladu.

„Dnes sú Slováci náročnejší a častejšie hľadajú kvalitné a štýlové nápoje, ktoré si môžu vychutnať vonku, s priateľmi po práci. Pod rast spotreby a obľúbenosti piva sa u nás podpisuje tiež fakt, že máme možnosť siahnuť aj po nealkoholickom pive alebo radleroch. Tieto varianty piva sa stávajú čoraz vyhľadávanejšou alternatívou pre ľudí, ktorí často šoférujú alebo sa venujú športu,“ dodáva.

Slovenské združenie výrobcov piva a sladu si dalo spracovať exkluzívny prieskum o slovenských konzumentoch piva, ktorý prezrádza, akí sú Slováci a Slovenky pivári:

– Slováci pijú najmä klasické alkoholické pivo – aspoň raz týždenne si ho dopraje 72 % Slovákov. Viac muži (86 %) ako ženy (58 %).

– Najradšej majú čapované (44%) a svetlé pivo 10°(44%). Ženy viac preferujú malé čapované pivo (45 %) a viac ako trištvrte mužov zas veľké čapované pivo ( 84 %)

– Ženy popri svetlom pive (36%), obľubujú aj nealkoholické pivo, ktoré si zvolí 37% Sloveniek.

– Keď sa ide na pivo, tak sa objednáva najčastejšie veľké čapované pivo (60 %), malé si dávame menej často (27 %). Muži pijú najmä veľké čapované pivo (84 %). Ženám viac vyhovuje malé čapované pivo (45 %).

– Veľmi obľúbené sú však aj radlery, ochutené pivá a nealkoholické pivo. Aspoň raz týždenne si ochutené pivá a radlery dopraje  56 % Slovákov (z toho viac ženy 60 % ako muži 51 %) a nealkoholické pivo si dá polovica Slovákov (51 %) – z toho viac ženy (58 %) ako muži (43 %)

– 38 % Slovákov sa pokladá skôr za pivárov,  26 %  skôr za vinárov. 16 % sa nezaradilo ani medzi pivárov, ani medzi vinárov a 20 % respondentov nekonzumuje ani pivo a ani víno. 


Zdroj: Prefer.sk, Slovenské združenie výrobcov piva a sladu

Foto: Pixabay

O autorovi

Nechaj odkaz

Vaš email nebude verejný