Porota literárnej ceny Anasoft litera vyhlásila tohtoročnú desiatku. Sedem autorov už v tejto literárnej cene nominovaných bolo, dvaja ju dokonca získali. Dve knihy sú prozaické debuty.

Od leta minulého roka porota v zložení: prekladateľka a literárna publicistka Gabriela Magová, literárni vedci Ľubica SchmarcováKarol CsibaPavol Markovič a spisovateľ a publicista Ján Štrasser postupne čítali vyše 200 prozaických kníh, ktoré splnili kritériá a boli tak automaticky nominované do 14. ročníka literárnej ceny Anasoft litera.

V pondelok 4. marca 2019 z nich vybrali týchto desať najzaujímavejších (v abecednom poradí):

Bindzár, Juraj: Zvon (Orman, 2018)

Bodnárová, Jana: NOCturná (Trio Publishing, 2018)

Dobrakovová, Ivana: Matky a kamionisti (Marenčin PT, 2018)

Fulmeková, Denisa: Doktor Mráz (Slovart, 2018)

Janáč, Milo: Milo nemilo (Kráľovstvo dokonalosti, 2018)

Kováčik, Juraj: V panoramatickom kine (Slovart, 2018)

Medeši, Ivan: Jedenie (Východoslovenské združenie VALAL, 2018)

Rozenbergová, Vanda: Tri smrtky sa plavia (Slovart, 2018)

Vadas, Marek: Zlá štvrť (K. K. Bagala, 2018)

Vilikovský, Pavel: RAJc je preč (Petrus, 2018)

„V roku 2018 vyšlo viac dobrých kníh ako desať. Síce sme sa na tejto desiatke zhodli pomerne rýchlo, ale raz toľko zostalo aj ‚pod čiarou‘. Sme radi, že sa nám okrem už zabehnutých autorov a autoriek podarilo nájsť aj niekoľko nových mien. Ťažšia časť rozhodovania je ešte pred nami, lebo zatiaľ sa neukazuje jednoznačný favorit a karty môžu zamiešať aj nováčikovia,“ zhodnotila porota.

„Objavilo sa nečakané množstvo kníh, ktoré niečím zaujali, zopár jazykom, štýlom, niekoľko príbehom, témou, prístupom či nevídanou autorskou odvahou. Teší ma, že sa tento rok do desiatky dostali aj knihy s výrazným nadhľadom a humorom,“ doplnila členka poroty Ľubica Schmarcová.

„Bolo mi ľúto, že vyberáme len desať kníh, lebo postup by si zaslúžili aj iné knihy než vybraté. Myslím si, že úroveň prozaickej produkcie roku 2018 dosahuje slušnú úroveň,“ dodal porotca Ján Štrasser.


Zdroj: Prefer.sk, Anasoft Litera

Foto: Juraj Starovecký

O autorovi

Nechaj odkaz

Vaš email nebude verejný