Krčma je asi najstaršia „sociálna sieť“. Ak prídete niekam do neznámeho kraja a chcete sa o miestnych, ich problémoch, ale i radostiach, či dokonca susedskom ale i rodinnom spolužití dozvedieť viac, nie je lepšia „platforma“ ako miestna krčma. Tam sa dozviete často viac, než by ste vôbec chceli.

 

Taktiež tu ale hrozí nebezpečenstvo, že ako prišelec môžete pôsobiť nápadne a teda podozrivo. Môže sa stať, že miestni vycítia váš záujem o „odpočúvanie“ hovorov a poľahky môžete za to aj utŕžiť jednu-dve po papuli. Nuž, ale i tak to v (nielen v slovenskej) krčme chodí. To je riziko, ktoré so sebou tento informačný zdroj nesie. Nič dnes už nie je bezpečné, a internet už vôbec nie. Ten je hádam ešte nebezpečnejší a zákernejší, než samotná „analógová“ krčma a miestni „zlievkári“ v nej. Tu aspoň viete od koho dostanete do nosa. Určite to nebude žiadny mucifik222, alebo killer666.

Krčma je miesto, kam sa chodí rozprávať. Pitie je už dnes pre mnohých až sekundárny, či skôr bonusový fenomén. V krčme sa stretnete s ľuďmi, ktorých by ste inak nestretli, pretože sa často pohybujú v inom sociálnom, spoločenskom, ale i kultúrnom či profesijnom prostredí. Krčma je však niečo ako akademická pôda. Tu sú si všetci rovní. Samozrejme, až na krčmára, ten je rovnejší…

Nečakajte, že vám bude niekto v krčme vykať, alebo vás oslovovať vašim akademickým titulom. Pravdepodobnejšie je, že získate titul nový. Rýdzo ľudový, a ak ste muž, bude zrejme z oblasti amatérskej urológie…

Pamätám si situáciu, keď som si pred rokmi na cyklotúre urobil krátku prestávku v jednej malej dedinskej krčme na Kysuciach. Zapnutý televízor, na ktorom miestni sledovali duel dvoch kandidátov na prezidenta „reval“ na celú krčmu. Objednal som si pivo, sadol si do rohu a nenápadne sledoval situáciu v miestnosti. Za krátko do krčmy vošiel miestny štamgast, pevným krokom prišiel k výčapu, kde nemusel nič hovoriť a krčmár mu načapoval pivo a nalial pod deci borovičky. Chlapík si zobral svoje nápoje a na chvíľu sa zastavil pred televízorom, kde práve rečnil jeden z kandidátov. Počúval a potom vyriekol jedno slovo, ktoré v už spomínanej amatérskej urológii označuje mužský pohlavný orgán (kokot) a sadol si na svoje miesto.

Označený kandidát napokon voľby vyhral a bol prezidentom osem rokov. Takže ani krčmové proroctvá napokon nemusia byť smerodajné.

Hlavne, že nám chutí. Na zdravie!

 

Autor: Poltvin

Foto: Pixabay.com

O autorovi

Nechaj odkaz

Vaš email nebude verejný