„Som kráľ vykonštruovaných lží!“, hovorieval som si často v duchu a cítil som slabé chvenie v žalúdku.

Každé moje klamstvo, každú – aj tú najnepatrnejšiu – lož som mal do detailov premyslenú a zdôvodnenú. Výčitky svedomia? Ale kdeže!

Veď čo to je – mať výčitky svedomia? Možno to je stav, kedy sa človek umára myšlienkami na to, že niekomu ubližuje. Ibaže, keď dotyčný o tom, že je podvádzaný nevie, ubližuje mu to? A najmä v prípade, že by sa to napokon nikdy nedozvedel?

Samozrejme, takéto zdôvodnenie je dosť alibistické a sebecké, ale čo je v konečnom dôsledku lepšie: byť poctivým a ku všetkému sa priznať, povedať pravdu, byť čestným, alebo klamať, mystifikovať zahmlievať a zľahčovať – byť v podstate optimistom?

A existuje vôbec niečo také, ako je číra pravda? Čo spôsobuje väčšiu bolesť: pravda, či výmysel? Prvá možnosť v sebe skrýva istú satisfakciu a „morálny status“, druhá dáva priestor – aj keď za cenu straty, či obmedzenia osobnej slobody (všetko niečo stojí…) – zachovať v človeku pocit pohodlia, pomôcť mu vyhnúť sa trápeniu, súženiu a bolesti.

Každá vyrieknutá pravda – na to, aby bola aspoň trocha milosrdná, citlivá a ohľaduplná – musí v sebe ukrývať štipku lži.

Tým sa však ihneď neguje a popiera samu seba. Lož je teda ľudskejšia, ohľaduplnejšia a súcitnejšia než pravda. Myslí na človeka, ide mu o jeho blaho.

Klamstvo si vyžaduje človeka tvorivého a invenčného. Hovorím ale o klamstve takmer dokonalom, premyslenom do poslednej možnej alternatívy – niečo ako dokonalý zločin…

Luhanina, premyslená a (takmer) dokonalá lož sa nosí vznešene, skoro až veľkolepo a s gráciou. Je aristokratkou medzi ľudskými neduhmi.

Napína fantáziu a rozpaľuje akciu, je odrazom „autorovho“ duševného potenciálu. Len človek s výdatnou fantáziou, bohatým duševným životom, dôvtipným, iskrivým a tvorivým myslením je schopný vyprodukovať pevnú a poctivú lož.

Lebo ona si vyžaduje celú osobnosť a plné nasadenie! Na druhej strane pravda – v porovnaní s vycifrovaným, vyštrajchovaným a noblesným klamstvom – zdá sa nepoetická, prostá a netvorivá.

Pravda je kaz na lži.


Autor: Poltvin

Foto: Pixabay.com

O autorovi

Nechaj odkaz

Vaš email nebude verejný