Sokol myšiar je najčastejším dravcom, hniezdiacim v našich mestách a obciach.

Vlastné hniezdo si nestavia, využíva kvetináče, rímsy, otvory, zákutia. Nepotrebuje žiadnu výstelku, najviac mu pomôže dostatok kľudu na nerušené hniezdenie.

Odmenou sú potom mladé sokolíky. Tie práve v týchto dňoch často vyskakujú z hniezd a učia sa lietať.

„Ľudia sú zo sokolov posedávajúcich na svojich parapetoch zmätení, volajú a píšu nám, čo majú robiť, niektorí chcú aby sme si prišli sokoly odviezť. Mnohí netušia, o aký druh sa jedná. Tento rok je prípadov viac ako inokedy, pretože vysoký stav drobných hlodavcov umožnil hniezdiť viacerým párom a odchovať vyšší počet mláďat,“ hovorí Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

„Mestské hniezda sokola myšiara, ľudovo nazývaného aj poštolka, alebo pustovka, zapisujeme do databázy, na základe údajov od ľudí. Tento rok evidujeme zatiaľ viac ako 60 hniezd z dvoch desiatok miest a obcí.

V aktuálnom období z hniezd vyletujú mladé sokoly. Po opustení hniezda sú ešte slabé, nedokážu dobre lietať. Často sadnú tam, kde sa unavia – vo dvore, na múriku, na parapete či balkóne. Potrebujú si oddýchnuť a načerpať energiu, kým opäť odletia. Niekedy to môže trvať aj viac dní.

Dospelý pár by mal nelietajúce mláďatá prikrmovať tam, kde sa rozhodli pristáť. Ak je mláďa vitálne, čulé, bez zranení a vyzerá byť v poriadku, doprajte mu prosím čas a kľud. Báť sa ich nemusíte,“ vysvetľuje Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

„Keď je mláďa na zemi, môžete ho vyložiť na konár alebo múrik, skrátka vyvýšené miesto, do tieňa a bezpečia pred mačkami či psami.

Ak je jedinec apatický, zranený, nezdá sa vám v poriadku, prípadne má iný očividný problém (ovísajúce krídlo, krvácanie), je potrebné kontaktovať odborníkov zo Štátnej ochrany prírody, Ochrany dravcov na Slovensku, alebo iného združenia. Jedince nekŕmte a neodnášajte z miesta nálezu bez porady s odborníkmi, správnym postupom im môžete zachrániť život,“ hovorí Deutschová.

„Začiatkom týždňa sa nám podarila úspešná adopcia 6 mláďat z rôznych kútov Slovenska. Rozmiestnili sme ich do hniezd vo voľnej prírode s mláďatami v rovnakom veku, pretože sokolí pár sa o ne postará lepšie než človek. Platí to i na sídliskách, preto zdravé sokoly, ktoré majú opateru, neodnášame preč,“ uzatvára Slobodník.


Zdroj: Prefer.sk, dravce.sk

Foto: dravce.sk

O autorovi

Nechaj odkaz

Vaš email nebude verejný