Jánošíkové dni v Terchovej pre mnohých znamenajú predovšetkým slávnosť folklóru.

Tento rok sa uskutočnil už 57. ročník tohto medzinárodného festivalu, ktorý už však dávno presiahol hranice regiónu a nie menej aj hranice folklóru.

Jánošíkove dni v Terchovej sú dnes už multižánrovým podujatím v tom „najpestrejšom“ zmysle tohto slova.

V piatok, 2. augusta 2019 sa v rámci Jánošíkových dní v Terchovej uskutočnila aj vernisáž výstavy jubilujúceho výtvarníka a fotografa Ivana Kellyho Köhlera.

Výstava bola venovaná zakladateľke výtvarnej fotografie na Slovensku Magdaléne Robinsonovej a akademickému maliarovi Everovi Púčekovi – nekorunovanému Kráľovi Strašiakovi.

Návštevníkov hneď po vstupe do priestorov, kde vernisáž prebiehala, prekvapila vôňa sena, ktoré bolo roztrúsené všade po podlahe… Prekvapilo to však možno iba tých, ktorí Ivana Köhlera nepoznajú. Tým, ktorí vedia o Ivanovi viac, táto rekvizita len vykúzlila úsmev na tvári.

Všetci sme si v duchu určite povedali niečo ako: „Áno, toto je Ivan.“

Bola to pravda, ale nie celkom. Ivan totiž nikdy nie je ten istý, nikdy sa neopakuje, nikdy sa neukáže rovnako ako minule. A tento raz to bolo opäť také isté, teda zase iné. A opäť skvelé!

Kelly len nedávno oslávil 75. narodeniny, no vek veru nie je jeho limit. Aspoň na tvorbe to nebadať. Tí, ktorí prišli v piatok do Terchovej „na Ivana“, si to potvrdili, tí ostatní, verím, že šancu vidieť Ivana v akcii ešte dozaista budú mať. Kelly je živel a „titan“!

Kurátor výstavy Peter Cabadaj k tomu okrem iného napísal: „Hoci to znie nožno neuveriteľne, v týchto letných dňoch oslavuje Ivan Köhler 75. narodeniny. Slovo dalo slovo a tak si môžeme s jubilantom štrngnúť aj na Jánošíkových dňoch v Terchovej, počas ktorých otvoríme výstavu jeho fotografií so silným vizuálnym a myšlienkovým posolstvom Symboly smútku & Kríže Slovenska.“

Ivan Köhler je fenomén, vzácny umelec, estét a vnímavý pozorovateľ. To, čo ponúkne zo svojej „kuchyne“, vždy stojí za to. Inak tomu nebolo ani tento rok.

Ivan, všetko najlepšie a na zdravie!


Autor: Poltvin

Foto: Prefer.sk

O autorovi

Nechaj odkaz

Vaš email nebude verejný