Práve táto veta mi napadla nedávno, keď som čítal aktuálne správy z domova. Tá formulácia nie je mojim autorstvom. Vyslovil ju pred rokmi, dnes už žiaľ nebohý, český spisovateľ a novinár Pavel Verner, s ktorým som vtedy robil rozhovor do jedného literárneho časopisu. Ukázalo sa, že jeho tvrdenie dnes na Slovensku stále platí.

 

Politici sú, alebo mali by byť, vykonávateľmi vôle a potrieb väčšiny ľudí v krajine. Mali by im zabezpečovať čo najpohodlnejší život, dbať na dodržiavanie spravodlivosti, rovnosti práv, ale i povinností, mali by byť teda aj akýmsi archetypálnym modelom a zárukou nestrannosti, neúplatnosti, priamosti a hlavne by asi mali mať čisté svedomie.

Nuž, to je, samozrejme, utópia. Sme ľudia, všetci robíme chyby. Je to prirodzené. Podozrivý bude práve ten, kto sa javí, že v živote žiadnu nevykonal. Ale…!

Skutočnosť je opäť, a azda nielen na Slovensku odlišná od ideálov a všeobecných očakávaní. Politici sú predsa volení (dnes už poväčšine) slobodne. Volíme si ľudí, ktorí budú za nás konať v prospech väčšiny. Predpokladáme teda, že sú vzdelaní, inteligentní, azda i múdri, skúsení, nebojácni a odhodlaní. (To je ten ideálny model, ktorý ale nefunguje).

Často si práve vyberáme tie najväčšie svine, hlupákov, podvodníkov a trpákov. Tí nás potom reprezentujú, starajú sa nám o „spravodlivosť“, o „slobodu“ a o naše „práva“.

V krajine, kde sa vraždia novinári je evidentne chorá (nielen) politika. Presnejšie: niektorí politici sú kurvy. Uplynulo rok a pol od vraždy Jána Kuciaka z aktuality.sk. Veľa vecí za pohlo, pozmenilo, ale stále nie dosť na to, aby sa ozrejmila nezmyselná vražda mladého novinára a aj jeho priateľky. Nikdy to nebude dosť…

Nebola to však len zbytočná smrť dvoch mladých ľudí. Je to dôkaz, že tí, ktorí by mali byť naši ochrancovia, sú… poväčšine stále tam, kde aj boli.

#allforjan

 

Autor: Poltvin

Foto: Pixabay.com

 

 

 

 

O autorovi

Nechaj odkaz

Vaš email nebude verejný