V posledných mesiacoch sa na Slovensku vedie živá diskusia o tom, či sú v našich lesoch premnožené medvede.

Na jednej strane stoja ochranári. Tí tvrdia, že problémom nie je počet medveďov, ale človek a jeho správanie sa v horách.

„Treba určiť, čo nás vlastne v tejto téme trápi. Trápi ma medveď, ktorý behá niekde v strede Poľany alebo v strede Veľkej či Malej Fatry? Nie. Trápi ma medveď, ktorý behá po dedine, a preto zisťujem, prečo tam chodí. Vždy sa dostanem k tomu, že za to môže človek. Nikdy ten medveď, to je fakt,“ povedal zoológ Vladimír Antal v nedávnom článku na spravodajskom portáli Aktuality.sk.

Na druhej strane vzniká iniciatíva ľudí, ktorí celú vec vidia inak.

„Sme občania Slovenskej republiky a žiadame MŽP SR o legislatívne podporenú reguláciu populácie medveďa hnedého na Slovensku. Jedince medveďa hnedého s pozmeneným správaním žiadame eliminovať mimo správneho konania, t.j. bez mimovládnych, najmä proochranárskych organizácií,“ píše sa vo výzve, ktorá sa v ostatných dňoch šíri na sociálnych sieťach.

Iniciatíva s názvom Pravda o medveďoch spúšťa petíciu, ktorou žiada o odstrel medveďej populácie v najviac problémových lokalitách Slovenska.

Upozorňujú na to, že v horských a podhorských obciach i mestách sa v posledných rokoch čoraz častejšie vyskytujú medvede ako „dôsledok ich prísnej ochrany a nepovoľovania výnimiek na lov a neriešenia príčin ich zvýšenej početnosti“.

Argumentujú najmä tým, že obyvatelia z problematických lokalít už nemôžu bezpečne tráviť čas v prírode a ani vo svojich domovoch.

„Prísna a neopodstatnená ochrana medveďa hnedého nám bráni obhospodarovať našu pôdu, zachovávať tradície, ako napr. salašníctvo, hospodársky rozvíjať naše regióny, včeláriť a pokojne žiť,“ píšu vo výzve.

Iniciátori petície sa obávajú aj toho, že strach z medveďov v dotknutých obciach a mestách môže viesť až k ich nekontrolovateľnému nelegálnemu lovu.

„Sme za zachovanie vitálnej a kvalitnej populácie medveďa hnedého, avšak v jeho prirodzenom prostredí, nie v obciach a mestách, kde predstavuje hrozbu pre ľudí a obmedzuje ich pri bežnom využívaní a obhospodarovaní krajiny. Máme právo na bezpečný a plnohodnotný život. Hodnota ľudského života má predsa väčšiu cenu, ako život živočícha – šelmy, ktorá okrem človeka nemá prirodzeného nepriateľa,“ dodávajú.


Zdroj: Prefer.sk

Foto: Pixabay.com

O autorovi

Nechaj odkaz

Vaš email nebude verejný