Ad Astra. 2019,USA, 123 minút.
Réžia: James Gray
Scenár: James Gray a Ethan Gross
kamra: Hoyte van Hoytema
Hudba: Max Richter
Hrajú: Brad Pitt, Tommy Lee Jones, Donald Sutherland, Liv Tyler, Ruth Negga a i.

 

Včera som sa opäť vybral do kina. Po pomerne krátkom čase (niekoľko týždňov) som si pozrel nový film, v ktorom, po Tarantinovej novinke, opäť hral Brad Pitt. Kto má rád tohto herca, vo filme Ad Astra si ho užije do sýtosti. Je takmer v každom zábere. A možno aj vďaka nemu sa na film dá pozerať aj vtedy, keď už divák môže byť trochu unavený, či až dokonca otrávený niekedy rozťahanou, miestami možno až mľandravou, no napriek tomu majestátne špičkovou vizuálnou exhibíciou kamery majstra Hoyte van Hoytema (v tomto prípade vlastne ani neviem ako sa jeho meno správne skloňuje…). Pitt je nepochybne dobrý herec a okrem toho, že stále vyzerá veľmi dobre, vie aj sugestívne hrať, čo nebýva v takýchto prípadoch aj samozrejmosťou.

Film Ad Astra je snímok, ktorý, ak máte chuť si ho pozrieť, by ste mali vidieť práve v kine. Scény, ktoré na plátne pôsobia majestátne, uveriteľne a dávajú (celkom triviálnemu) scenáru pridanú hodnotu, by totiž na monitore laptopu, počítača či na televíznej obrazovke určite stratili niečo, čo vás v kine stále ešte môže primäť k tomu, aby ste ho sledovali až do konca, aj keď možno tušíte ako to skončí, alebo vám to je už po tých dlhých a rozvláčnych záberoch aj jedno. (Najmä v prípade, ak už máte v sebe zakúpený veľký nápoj, ktorým ste zapili kombo s nachos a salsou…).

Odchádzal som z kina s pocitom, že film bol fajn, niekedy až vskutku výborný, no „na riť“ som z neho nešiel. A to preto, že mi mnohé začalo dochádzať až neskôr. Nečakajte Armageddon, hoci niektoré paralely by sa našli (napríklad Liv Tyler, ktorej partner odchádza opäť do kozmu zachrániť planétu…), nestriehnite po veľkej akcii, i keď aj prestrelka na mesiaci nie je nudná.

Je to zvláštny, aj napriek pompéznosti, výprave a hviezdnom obsadení, do istej miery tak trochu „komorný“ film. Ja som tam videl aj biblický motív (Otče, otče, prečo si ma opustil?…), ako jednu zo základných línií, inak veľmi strohého a niekedy až predvídateľného, scenára.

Ak máte chuť si večer oddýchnuť, ale aj popremýšľať, nie ste príliš náročný divák a máte radi Brada Pitta, Ad Astra je pre vás tip na návštevu kina. Pre ostatných však rovnako. Nie je to zlé.

A mnohé vám začne dochádzať až doma, alebo na druhý, tretí deň…

 

 

Autor: Poltvin

Foto: Pinterest.com

 

 

 

 

O autorovi

Nechaj odkaz

Vaš email nebude verejný