Veľký nemecký spisovateľ Johann Wolfgang Goethe kedysi napísal, že človek by mal čítať len to, čo obdivuje. Azda nám jeden z najväčších svetových majstrov pera odpustí, ak si dovolíme jeho citát doplniť.

 

Všetko obdivuhodné, čo nachádzame v literatúre, je ešte príťažlivejšie vtedy, keď sú knihy v dokonalom súlade s prostredím, v ktorom sa nachádzajú.

 

Pokiaľ hovoríme o súkromí našich obytných priestorov, máme na mysli pochopiteľne knižnice a policové systémy, ktoré dodávajú myšlienkam v knihách ďalší, a veľmi relevantný význam.

 

K dokonalosti v kuchyni nechýba veľa

 

Časy, keď kuchárskych kníh bolo ako šafranu a recepty sa v domácostiach zaznamenávali do jedného neveľkého zošita drobným písmom, sú už dávno preč.

 

Kulinárskych návodov a odporúčaní od šéfkuchárov z celého sveta sú plné kníhkupectvá – umením je významné knihy s receptami umiestniť v kuchyni tak, aby vždy a dokonale plnili svoju funkciu.

 

Decentná drevená polica, určená pre menšie množstvo kníh, je funkčná prakticky kdekoľvek v kuchynských priestoroch.

 

Pri jej umiestňovaní však nezabúdajte na fakt, že z praktického hľadiska je síce vhodné umiestniť malú knižnicu čo najbližšie a najkonfortnejšie do vašej blízkosti, na druhej strane však berte do úvahy fakt, že v kuchynskom prostredí môže na knihy pôsobiť množstvo nepriaznivých faktorov, ktoré môžu mať v konečnom dôsledku negatívny efekt (pary, tekutiny, nečistoty a podobne).

 

Pre kulinárskych nadšencov, ktorým kuchyňa predstavuje to najpodstatnejšie a najposvätnejšie miesto v rodinnom dome či byte, drobná polica stačiť istotne nebude.

 

Pri projektovaní kuchynskej linky je preto vhodné myslieť aj na zabudovaný policový systém, ktorý priamo súvisí s dizajnom samotného kuchynského nábytku.

 

Odvážnejší naopak zvolia kontrastné prvky pri umiestňovaní knižnice v kuchyni – myslí sa tým extravagantnejšie farebné prevedenie samotnej knižnice v porovnaní s kuchynskou linkou, ako aj zvýraznenie nábytku rôznorodými prvkami a jeho dominantnejšie umiestnenie v priestore.

 

Sila a elegancia kníh vtedy vynikne ešte viac a ich energia dodá kuchynským priestorom ten útulný a príťažlivý efekt.

 

Knihy a ich škandinávska jednoduchosť

 

Literatúre a zvlášť knihám svedčí interiérový pokoj, múdrosť, ktorá je v nich obsiahnutá, obľubuje intimitu a strohosť priestorov. Kniha nepotrebuje prehnanú pozornosť, kniha si počká na váš záujem.

 

Nepotrebuje byť odložená v prepychovej „zlatej truhlici“, dominujúcej obývačkovému priestoru. Postačí jej ticho chladnej a nenápadnej bielej knižnice, ktorá dokonale splýva s jednoduchosťou okolia zariadenom v severskom štýle.

 

Obzvlášť zaujímavým je spojenie knihy a knižnice v ich spoločnom živle, ktorým je drevo. Prirodzenosť vyhotovenia knižnice – so zvláštnym zreteľom na zachovanie pôvodného, dreveného vzhľadu – uchováva v knihách život. A príbehy z tých kníh potom jednoducho nachádzate v útulných priestoroch, ktoré obývate.

 

Nadšenci a zberatelia kníh, ktorých stále pribúda, určite ocenia aj fakt, že vďaka škandinávskemu prevedeniu obývacích priestorov a knižnice docielia dokonalú symbiózu vzácnych knižných vyhotovení v kombinácii s prirodzeným teplom dreva. Azda najdokonalešie sa v týchto súvislostiach javí spojenie vždy pútavých kožených knižných väzieb a štruktúry severskej borovice.

 

Najdôležitejšia je funkčnosť

 

Pri zariaďovaní knižnice v škandinávskom štýle s jej funkčnosťou veľké problémy mať nebudete. Nezabúdajte však pri tom na detaily – veľa sklenených prvkov či veľké množstvo výrazných a malicherných fragmentov sa napokon môže minúť účinku.

 

Knižnica bola odjakživa vnímaná ako tradičná súčasť reprezentatívnych priestorov, v mnohých prípadoch však ostalo iba pri tom. Mať knižnicu a mať funkčnú knižnicu je totižto rozdiel.

 

Nezabudnite preto na fakt, že hoci vo svojich knihách nebudete mať dokonalý poriadok, krásna, prirodzená a jednoducho krásna knižnica zo spomínaného „neporiadku“ urobí výnimočnú výsadu vášho priestoru. Pretože knihy a škandinávsky štýl jednoducho idú k sebe. Vždy to bolo tak – a vždy aj bude.

O autorovi

Jedna odpoveď

  1. Robin

    Sed laoreet, diam malesuada molestie volutpat, sapien enim ornare dolor, eu sollicitudin urna odio vitae eros. Ut posuere, leo vitae egestas laoreet, urna tortor rutrum quam, vitae gravida lorem dui rutrum tellus.

    Odpovedať

Nechaj odkaz

Vaš email nebude verejný