Tohtoročný festival Colours of Ostrava ponúkne svojim návštevníkom okrem hlavných hviezd ako The Cure alebo Florence + The Machine taktiež výnimočné zážitky z oblasti jazzu alebo súčasnej klasickej hudby.

(Tlačová správa festivalu, redakčne krátené)

V unikátnom prostredí auly Gong sa predstaví napríklad americký Kronos Quartet, držiteľ Grammy, ktorý vďaka svojmu majstrovstvu a zároveň inovátorstvu patrí k najznámejším sláčikovým kvartetám súčasnosti.

Z veľkých jazzových mien príde zázračná japonská klaviristka Hiromi, podmanivý sardinský trubkár Paolo Fresu so svojim “Devil” kvartetom, britský experimentálny saxofonista a klarinetista Shabaka Hutchings s formáciou Sons of Kemet v ojedinelej verzii XL so štyrmi bubeníkmi a nórsky trubkár Mathias Eick.

Takto skvelo obsadený jazzový žáner sme v histórii Colours of Ostrava ešte nemali – čo meno, to veľká osobnosť, ktorá ponúkne našim návštevníkom neopakovateľné hudobné zážitky. Či už pôjde o Hiromi, ktorej divoká virtuózna hra na klavír je považovaná za “prírodný zázrak”, alebo o nezaraditeľných Sons of Kemet s dvoma bubeníkmi naviac,” uvádza riaditeľka festivalu Zlata Holušová.

Kronos Quartet, ktorý tvoria huslisti David Harrington a John Sherba, hráč na violu Hank Dutt a violončelistka Sunny Yang, už skoro päťdesiat rokov rúcajú predstavy o tom, že podobné telesá majú hrať klasickú hudbu v oblekoch.

Ich členovia prišli s neuveriteľne širokým repertoárom – od modernej klasiky cez experimentálnu avantgardu, minimalizmus, folk a rock až k world music a k vlastnej nadčasovej tvorbe. 

Kronos Quartet.

Oslnivé skladateľstvo, virtuózna technika, nenapodobiteľná dynamická hra, do ktorej vášnivo vkladá celé telo, keď pri klavíri doslovne tancuje, rýchlosť a pankáčske účesy – to je jedna z najvýraznejších jazzových klaviristiek súčasnosti Hiromi Uehara.

Skladateľka, ktorá s neuveriteľnou ľahkosťou prepája jazz s klasikou, rockom a ďalšími žánrami, odmieta svoju hudbu definovať. Medzi nezabudnuteľné zážitky patria jej sólové vystúpenia, ktoré su v podstate možnosťou sledovať zázrak v priamom prenose.

Štyridsaťročný nórsky trubkár Mathias Eick je považovaný za jazzový zázrak, skladateľa otvoreného viacerým vplyvom, zároveň v severskom jazze jasne rozpoznateľného pre svoje atmosferické a melancholické melódie.

Od samého začiatku získal dôveru producenta Manfreda Eichera z vydavateľstva ECM, aj keď sa Eickove dlhoročné pôsobenie v skupine Jaga Jazzist alebo hosťovanie pri psychedelických post-rockeroch Motorpsycho s estetikou ECM obchádzalo.

Mathias Eick.

Do nej sa vložil v nahrávkach Jacoba Younga, Iro Haarla alebo bubeníka Manua Katchého. Spolupracoval aj s Chick Coreom či Patom Methenym. Album Ravensburg, na ktorom prvýkrát v kariére spieva, pomenoval po rodisku svojej babičky a inšpiráciou sa mu stala rodina, deti a priatelia. Na Colours ho bude sprevádzať výnimočná kapela: basgitarista Audun Erlien, bubeník Torstein Lofthus, klavirista Andear Ulvo a huslista Håkon Aase.

Osemnásty ročník festivalu Colours of Ostrava sa uskutoční od 17. do 20. júla 2019 opäť v úchvatnom industriálnom areáli ostravských Dolních Vítkovic.

Prvými oznámenými menami sú The Cure, Florence + The Machine, Rag’n’Bone Man, Mogwai, Mariza, Shaka Ponk, Xavier Rudd, Tom Walker, Lewis Capaldi a Gang of Youths. 

FOTO: Zdenko Hanout, PR Colours of Ostrava

O autorovi

Nechaj odkaz

Vaš email nebude verejný