Mnohí poznajú prastaré latinské príslovie „Tempus fugit“, čo možno preložiť tiež ako „Čas plynie“, alebo tiež „Čas uteká ako voda“. A áno, je to pravda. To uzná hádam každý z nás.

 

 

Čas plynie neustále. Nezastavíme ho, aj keď by sme veľa ráz chceli.

Aj keď objektívne čas plynie konštantne, často sa nám zdá, že jeho „chod“ vnímame pri rozličných udalostiach inak. V príjemnej spoločnosti priateľov, či milovaných osôb sa nám zdá, že čas beží akosi rýchlejšie. Na druhej strane, v čakárni u zubára, či na nepríjemnom pohovore v práci, pri skúške v škole alebo pri čakaní na nepríjemné stretnutie, sa pre nás ten istý čas doslovne vlečie ako slimák po piesku.

Nemecký filozof Arthur Schopenhauer v súvislosti s plynutím času raz opísal svoje poznanie, ktoré nazval „Optický klam života“. Hovoril o tom, že ak sa na ľudský život pozeráme od začiatku, zdá sa nám veľmi dlhý, hádam až nekonečný. No, keď sa na ten istý čas pozrieme od jeho konca, zbadáme, že je to len taký „škrt“, krátka epizóda, takmer nič… A pritom ide stále o ten istý čas.

V tejto súvislosti potom asi nie je dôležité, koľko času niekde, či s niekým strávime, ale to, AKO ho strávime, AKO ho budeme vnímať a AKO si naň budeme pamätať.

Anglický básnik a spisovateľ Edgar Allan Poe napísal raz báseň, ktorú nazval AL AARAF. Tak sa nazývala hviezda, ktorú raz astrológovia náhodou objavili na nebi. Zjavila sa znenazdajky, zažiarila najviac spomedzi všetkých hviezd a potom zhasla a už ju nikdy nebolo vidieť. Avšak na ten krátky okamih bola najžiarivejšou hviezdou zo všetkých.

Aj niektorí ľudia v našom živote sa zjavia ako Al Aaraf. Sú s nami len krátko, ale osvetlia nám život ako nikto iný predtým, ani potom. A znezrady, ako sa zjavili, tak aj zmiznú. Nikdy však na nich nezabudneme.

Otázkou však ostáva, či aj tí, ktorí sú s nami stále, a ktorých už vnímame ako nemennú istotu, nie sú rovnako výnimoční, dôležití a hodní obdivu ako „kométy“, ktoré len tak odrazu prídu, zažiaria a v okamihu zmiznú navždy.

 

Autor: Poltvin

Foto: Pixabay.com

O autorovi

Nechaj odkaz

Vaš email nebude verejný