Organizácia Greenpeace natočila v spolupráci s mladými ľuďmi, ktorým záleží na budúcnosti, silné video.

V tematickom videu sa pýtajú, kedy Slovensko ohlási koniec ťažby a spaľovania uhlia a prestane prispievať k ničeniu životného prostredia a prehlbovaniu klimatickej krízy.

Greenpeace toto video premietal v pondelok 10. júna v noci na stenu budovy Slovenského národného múzea spolu s elektronickým transparentom „uhlie patrí do múzea“.

Greenpeace sa spolu s mladými ľuďmi opäť pripomenuli vláde a politikom. Vo videu, ktoré premietla organizácia na stenu Slovenského národného múzea a ktoré sa šíri aj na sociálnych sieťach, vyslali jasný odkaz – ak vláda skutočne myslí na ich budúcnosť, musí prestať ťažiť a spaľovať uhlie.

S uhlím už nemôžeme počítať

Podľa informácií, ktoré má Greenpeace Slovensko k dispozícii, slovenská vláda na projekte transformácie uhoľných regiónov pracuje už niekoľko mesiacov.

Najnovšia verzia Akčného plánu transformácie Horná Nitra, ktorú pripravil úrad podpredsedu vlády pre investície Richarda Rašiho a vláda ju bude schvaľovať koncom júna, obsahuje viacero dôležitých bodov – odmietnutie projektu 12. ťažobného poľa v bani Nováky, možný koniec bane Čáry v rokoch 2025-2026 a požiadavku odpisu uhoľných zásob.

Kampanier Greenpeace Radek Kubala tieto kroky víta, žiada však jasné záväzky týkajúce sa aj spaľovania uhlia.

„Nastal čas, kedy treba jasne a zrozumiteľne povedať, že s uhlím už Slovensko nepočíta. Preto vyzývame pána premiéra Pellegriniho a pána podpredsedu vlády Rašiho, aby počas schvaľovania Akčného plánu stanovili tiež presný dátum konca využívania uhlia v energetike. To bude čitateľný signál, že uhlie patrí do múzea,“ uviedol Kubala.

Západné krajiny idú príkladom

Dobrou správou je, že Slovenské elektrárne sa už viackrát vyjadrili, že po roku 2023 už s ďalším spaľovaním uhlia v elektrárni Nováky nepočítajú.

„Máme teda príležitosť urobiť historicky dôležitý krok. Slovensko sa môže stať prvou krajinou V4, ktorá si stanoví dátum konca ťažby a spaľovania uhlia,“ hovorí Kubala.

Podobný záväzok má dnes väčšina západných krajín, vrátane Nemecka, Francúzska alebo Veľkej Británie. Nová fínska vláda dokonca minulý týždeň vyhlásila, že sa do roku 2035 chce stať uhlíkovo neutrálnou krajinou.

„Teraz máme šancu aj my ukázať, že patríme ku krajinám, ktorým budúcnosť mladých nie je ľahostajná,” odkázal vláde Radek Kubala.

V Akčnom pláne vláda s otvorením ďalšieho ťažobného poľa v bani Nováky vôbec nepočíta. V dokumente je napísané, že projekt EIA, ktorým 12. ťažobné pole prechádza, je v súčasnosti irelevantný.


Zdroj: Prefer.sk, Greenpeace

Foto: Richard Lutzbauer/Greenpeace

O autorovi

Nechaj odkaz

Vaš email nebude verejný