Naši policajti sa v Chorvátsku stretli s rôznymi ľuďmi a ich problémami.

Slovenskí policajti pôsobia od 15. júna v najnavštevovanejších oblastiach Chorvátska, v  Splitsko-dalmatínskej (+385 99 7201 001) a v Primorsko-goranskej (+385 99 7201 002).

Je to niekoľko ročná tradícia, novinkou tento rok je, že budú pomáhať o mesiac dlhšie.

Dnes je tomu presne mesiac, čo začali pomáhať turistom. Stretli sa s rôznymi ľuďmi a ich problémami. Mnohé sa opakovali a tak vyberáme iba tie, z ktorých plynie ponaučenie a môžu pomôcť aj ďalším, ktorí sa k moru do týchto oblastí ešte len chystajú:

  • Môže sedieť sedemročné dieťa na prednom sedadle spolujazdca?

Podľa chorvátskych predpisov je možné dieťa prevážať na podsedáku len na zadných sedadlách, pokiaľ je vozidlo vybavené druhým radom sedadiel. Vpredu len dieťa v autosedačke do dvoch rokov.

  • Strata alebo odcudzenie dokladov v zahraničí

Najprv skúsiť pohľadať, či ste si ich niekde neodložili, potom nahlásiť tamojšej polícii, ktorá za poplatok vydá potvrdenie o strate dokladu a následne treba kontaktovať zastupiteľský úrad SR v Záhrebe, ktorý na základe potvrdenia od polície vydá náhradný cestovný doklad, s ktorým je možné cestovať domov. Na Slovensku treba ísť na oddelenie dokladov na polícii, kde boli pas alebo občiansky preukaz vydané a vybaviť si nové doklady.

  • Parkovanie s preukazom ZŤP

Parkovať je možné len na miestach na to určených, vrátane parkovísk s označením ZŤP, ak je vodič držiteľom európskeho ZŤP.

  • STK a emisná kontrola

Platnosť je rovnako legislatívne upravená v rámci Európskej únie. To znamená, že si platnosť treba skontrolovať a vybaviť ešte doma, inak hrozia pokuty od okresného úradu.

  • Pokuty za parkovanie

Ak zaplatíte do troch dní, stačí zaplatiť polovicu, ak do ôsmich dní, tak dve tretiny pokuty. Môžete ju uhradiť na pošte, alebo v banke.

Pozor, stal sa prípad, že vodič mal na prednom okne zvnútra clonu proti slnku a parkovací lístok na sedadle, takže sa mu parkovanie predražilo o pokutu. Podľa parkovacích podmienok je vodič povinný vyložiť parkovací lístok viditeľne pod čelné sklo vozidla.

Taktiež pozor na platenie parkovného prostredníctvom mobilného operátora. Je to možné len ak si zakúpite karty chorvátskych operátorov, slovenský operátor takúto službu neposkytuje.

  • Dopravné nehody

Treba zistiť, či došlo k zraneniu a volať 112, prípadne číslo polície 192. V prípade škody na vozidle žiadajte od polície záznam o dopravnej nehode, bez ktorého nemôžete prekročiť štátnu hranicu a budete ho potrebovať aj pre poisťovňu na Slovensku. Záznam o dopravnej nehode (ZAPISNIK O OČEVIDU) nedostanete na mieste nehody, vydajú vám ho na príslušnom policajnom oddelení, ktoré nehodu riešilo za správny poplatok 20,- HRK (asi o 2-3 dni).


Zdroj: PZ SR

Foto: PZ SR

O autorovi

Nechaj odkaz

Vaš email nebude verejný