Dnes sa v Bratislave uskutoční pochod LGBT komunity, kde budú účastníci demonštrovať svoju podporu „inakosti“, čo je, zhodou okolností aj názov občianskeho združenia, ktorého cieľom je pozitívne zviditelňovanie LGBT menšiny ako rovnocennej súčasti slovenskej a európskej spoločnosti.

 

Azda aj táto udalosť opäť v slovenskej spoločnosti podnietila mnohé polemiky, konfrontácie, vyhlásenia, či debaty na tému sexuálnej orientácie niektorých ľudí. A možno aj preto som mal možnosť si nedávno (nechtiac) vypočuť útržok rozhovoru dvoch mužov v strednom veku práve na uvedenú aktuálnu tému. Sedel som s nimi v jednom kupé vo vlaku, nedalo sa ich nepočuť…

Nazvime ich trebárs – Kubko a Maťko. (Prípadná zhoda mien so skutočnými osobami je čisto náhodná). Chlapi boli uvoľnení, v tóne ich hlasu som necítil žiadnu iróniu, či výsmech. Ten rozhovor by sa pokojne mohol označiť ako vecný, miestami až pragmatický:

Kubko: Ja fakt tým homosexuálom nerozumiem…

Maťko: Tak sa to už nehovorí. Je to LGBT komunita.

Kubko: To je jedno. Stále sú to tí istí.

Maťko: Čomu nerozumieš?

Kubko: Prečo chodia do ulíc a všetkým „vytrubujú“, že sú gayovia a lesbičky a podobne… Robí to nejaký heteráč?!

Maťko: Asi chcú, aby ich ostatní rešpektovali?

Kubko: Ale veď ich nikto nebude rešpektovať podľa toho s kým spávajú, ale podľa toho akí sú ľudia, alebo akí sú odborníci vo svojom odbore, napríklad… Chápeš?! Čo to má spoločné so sexualitou? Veď je to ich osobná, intímna záležitosť! Čo koho do toho s kým žijem, s kým spávam?! To je moja vec.

Maťko: Ich je ale asi menej, ako tých ostatných. Možno preto….

Kubko: No a čo?! Nie je predsa dôležité, akú máš farbu pleti, nie je určujúce, aké náboženstvo vyznávaš, aký máš vkus na obliekanie, hudbu, filmy… Aspoň tak sa to dnes prezentuje, tak prečo je také dôležité, kto ťa sexuálne priťahuje, doboha? Chodia heterosexuáli verejne hulákať na námestia, že koho preťahujú?

Maťko: To už asi preháňaš…

Kubko: A oni to nepreháňajú?! Veď nech si v súkromí robia, čo chcú. Ak nikomu neubližujú, je to ich súkromie – pri čom im „brní v trafáku“, no nie?!

Maťko: Veď hej, ale sú slobodní, keď to chcú takto, nech si pochodujú.

 

…potom mi zazvonil telefón, tak som vyšiel z kupé von. Keď som sa vrátil, „bratia“ sa už zaoberali niečim iným.

A tak mi napadlo – keď je pre LGBT dúha ich erbovnou „farbou“, aká by najväčšmi vyjadrovala tých ostatných – heterosexuálov (neviem, či sa to ešte tak nazýva…)?

Možno káro? Alebo skôr kaki? Čo myslíte?!

 

Autor: Poltvin

Foto: Pixabay.com

O autorovi

Nechaj odkaz

Vaš email nebude verejný