V Bratislave sa začne jeden zo štyroch najväčších rómskych festivalov na svete.

Otvárací večer trojdňového festivalu bude patriť 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Na Hlavnom námestí budú o tejto téme diskutovať osobnosti, Anna Koptová prvá rómska poslankyňa Slovenskej národnej rady ČSFR, Jana Horváthová dcéra prvého rómskeho poslanca Českej národnej rady ČSFR Karola Holomka a Arne Mann z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV.

„Pred Novembrom’89 sa aktivizovali aj Rómovia. Založili svoj politický subjekt a napokon sa aj dostali do oboch parlamentov. Rómovia boli neskôr uznaní za národnostnú menšinu. Na Slovensku vzniklo divadlo Romathan či rómske noviny. V Česku zase vzniklo múzeum. O týchto historických udalostiach sa však vie málo. Otvárací koncert Gypsy Festu preto bude venovaný Nežnej revolúcii,“ povedal hovorca festivalu Róbert Hamburgbadžo.

Diskusiu spestrí koncert českej kapely Kale, pre ktorú boli ponovembrové roky osudové. V tom čase totiž odštartovala jej hviezda kariéra po boku už zosnulej speváčky Věry Bílej.

Dvorná kapela legendárnej divy zaspieva notoricky známe hity v pôvodných aranžmánoch. K spolupráci si prizvala speváčku Gitanu. Druhý festivalový deň bude zase venovaný domácim kapelám a interpretom. Program začne v historickom centre Bratislavy už o 15:00 hodine.

Návštevníci sa môžu tešiť na kapelu Gipsy Boys Ulak, Tomáša Botlóa, duo Maco Mamuko na rómsky folklórny súbor Roma Sam či na českú formáciu Imperio. Piatkový večer vyvrcholí veľkolepým koncertom rumunskej kapely Gipsy Casual.

12. ročník Gypsy Festu organizátori ukončia takmer dvojhodinovým koncertom Igora Kmeťa ml. a jeho hostí. Umelci ho pripravili exkluzívne pre najväčší rómsky festival na Slovensku.

V programe vystúpi Rytmus, raper Elpe, Anabela Mollová, Igor Kmeťo st. a ďalší. Gypsy Fest od roku 2008 organizuje občianske združenie Roma Production. Na festivale doteraz vystúpilo viac ako 150 umelcov zo 17 krajín sveta.

O Festivale informovala aj televízia CNN. Podujatie podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín, TIPOS, národná lotériová spoločnosť, Bratislavský samosprávny kraj a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko. Festival je súčasťou Kultúrneho leta a Hradných slávností.


Zdroj: Prefer.sk, Roma Production

Foto: GypsyFest

O autorovi

Nechaj odkaz

Vaš email nebude verejný