Sobotný deň 31. augusta bol v Tatrách nádherný. Návštevníci našich veľhôr si užívali príjemné počasie, túry, výlety a spestrenie vo forme umeleckých zážitkov, ktoré im priniesol festival Tatra Flowers.

„Tešíme sa, že naši diváci sa vracajú a tí, ktorí sa zúčastnili minulého ročníka, prišli radi znova. Ešte viac nás potešilo, že Tatra Flowers si nachádzajú čoraz viac priaznivcov, čo sa odzkrkadlilo zvýšenou návštevnosťou našich koncertov a filmových projekcií. Priebeh bol bezproblémový, prirodzený a všetky kocerty sa odohrali vo veľmi príjemnej atmosfére a užili si ich aj zapojení umelci. Zmeny, ktoré sme urobili už pri druhom ročníku, sa ukázali ako správne a preto pokračujeme v tomto novom koncepte aj naďalej,“ hovorí František Tököly, organizátor festivalu.

Všetko sa začalo o polnoci z piatka na sobotu koncertom Michala Smetanku v evanjelickom kostolíku v Tatranskej Lomnici. „Takéto otvorenie Tatra Flowers sme vyskúšali už minulý rok a osvedčilo sa. Ľudia opäť prišli a hlavne tí, ktorí Michala a jeho tvorbu nepoznajú, si odniesli nezabudnuteľný zážitok.” Presne o 12 hodín napoludnie vystúpil Michal ešte raz, tentokrát v parku v Tatranskej Lomnici, so svojím zoskupením muzikantov KarpaTon. Svoje účinkovanie ukončil hudobným workshopom, ktorý sa odohral už mimo pódia, v príjemnom prostredí krásneho parku.

Medzitým sa na Skalnatom Plese začal ďalší program. O 11.00 ho otvorili filharmonici, prvý tympanista Slovenskej filharmónie Kiril Stoyanov a huslistka Lucia Harvanová.

„Pre mňa bolo dobrodružstvo už to, ako sme sem hore v piatok viezli moje nástroje. Ešte nikdy neboli – a už asi ani nebudú, v takejto nadmorskej výške a sám som zvedavý, ako zareagujú,“ povedal Kiril Stoyanov.

Nástroje to zvládli, diváci boli nadšení a koncert príjemne dokreslil slnečnú atmosféru na Skalnatom plese. Kiril s Luciou si o 20.00 zahrali ešte raz, tentokrát v Galérii Poliankovo v Tatranskej Polianke. Atmosféra bola neuveriteľná, aj vďaka vizuálnemu zážitku, o ktorý sa postarali projekcie vytvorené špeciálne na tento koncert.

„Ja som mala tú česť účinkovať na Tatra Flowers už minulý rok a som šťastná, že som sa vrátila, tentokrát spolu s Kirilom. Minulý rok som hrala iba v interiéri, preto som sa potešila že si tento rok zahrám aj „na vzduchu“. Pri koncerte na Skalnatom plese som mala veľmi príjemné pocity, ťažko to opísať.  A atmosféra v Poliankove bola úžasná, hlavne vďaka početnému a veľmi vnímavému pibliku. Ďakujeme a veríme, že sa sem budeme môcť opäť vrátiť,“  hovorí Lucia Harvanová.

Presne na poludnie pokračoval program na Skalnatom plese, kde sa sám s gitarou predstavil Milan André. Na otázku, či sa cíti byť viac Slovákom alebo Kanaďanom odpovedal: „Je to tak 50% na 49%, ale nepoviem, ktoré číslo je ktoré. A to jedno percento tvoria moje kubánske korene. Narodil som sa a vyrastal v Kanade, moja mama je Slovenka a keď som bol malý chlapec, chodili sme na Slovensko každé prázdniny a ja som chodil vždy do Tatier na 2 týždne do tábora. Mám z toho iba matné spomienky a preto som veľmi rád, že možem byť teraz tu a aj si tu zahrať.“

Program na Skalnatom plese uzatvorili Longital. „Páči sa mi, že som tu videla ľudí, ktorí sa vybrali objaviť niečo, čo ešte nikdy nevideli, výhľady, prírodu, aká dole nie je. Mnohí sa sem vyvezú lanovkou a do prírody ináč veľmi nechodia, alebo by tam bez jej pomoci možno nevyšli vôbec napr. kvôli zdravotným dôvodom. A tak mi pripadá pekné, že zrazu môžu začuť na takom mieste aj hudbu, inú, ako tú z bufetových reproduktorov, hudbu, ktorú možno nikdy nepočuli, ktorú nepočujú dole v rádiách, ktorá je iná a tak trochu nedosiahnuteľná pre bežného poslucháča, ktorý nehľadá,“ povedala po koncerte Shina.

V tom čase už v parku v Tatranskej Lomnici hrala kapela Vidiek a po ňom prišla tradičná charitatívna dražba, všetko ako súčasť uzavretia Tatranského kultúrneho leta a hľadisko bolo úplne plné.

Potom sa už park premenil na večerné prírodné kino. Tento rok dostal priestor Rasťo Hatiar, ktorý prišiel spolu s Petrom Hámorom, o ktorom bol aj prvý uvedený film Vrcholová príťažlivosť. Po ňom uviedol svoje 2 staršie a kratšie filmy Teória šťastia a Slepá dôvera. „Na Tatra Flowers sa zúčastňujem už od začiatku, na prvom ročníku sme premietali filmy spolu s Paľom Barabášom, minulý rok som bol sám a teraz som rád, že tu môžem byť s Rasťom Hatiarom. Je to šikovný chlapec, ceny, ktoré jeho filmy získavajú, to iba potvrdzujú,“ povedal Peter Hámor.

„Chodievam síce na festivaly horských filmov, ale účasť na takomto festivale bola pre mňa premiérou. A veľmi zaujímavou. Skvelá atmosféra, veľa divákov, veľa záujemcov o podpisy, podanie ruky či spoločnú fotografiu – aj keď to bolo asi skôr kvôli Petrovi 🙂 Stihli sme s Petrom vidieť aj časť koncertu Longital na Skalnatom plese a bolo to príjemné. Ďakujem za túto príležitosť,“ dodáva Rasťo Hatiar.

Na Hrebienku si návštevníci užívali 4 koncerty. Modré hory ako mini live band, VEC, Sisa Fehér a Billy Barman pritiahli na Hrebienok veľa svojich fanúšikov a všetky koncerty sa odohrali v atmosfére, kde účinkujúci a diváci mali k sebe naozaj blízko. „Hralo sa nám veľmi dobre, cítili sme sa tu príjemne a mimo plánu sme zahrali aj zopár skladieb spolu s Brančim, čo bolo super. Ďakujeme najviac, bolo to skvelé!“ komentovali svoje účinkovanie na Tatra Flowers Modré Hory. Billy Barman sa na Tatra Flowers vrátili po 2 rokoch a ich koncert bol zaslúženým vyvrcholením programu na Hrebienku. „Pred 2 rokmi vznikla na tomto festivale naša spolupráca s dievčatami zo SĽUKu.  Sme radi, že vás prišlo toľko a ďakujeme za pozvanie,“ povedal Juraj Podmanický. 

Modré hory a VEC so Škrupom sa spoločne premiestnili do klubu Humno v Tatranskej Lomnici, kde večer „odpálili“ párty pre tých mladších a zábavychtivých návštevníkov Tatier. A opäť jedno prekvapenie, pridal sa k nim nečakane aj Tono S, zábava bola zaručená.

Organizátori počas dňa urobili aj jednu zmenu. „Na základe žiadostí od viacerých ľudí sme posunuli koncert Ada Juráčka a Soni Horňákovej o hodinku, s cieľom, aby ich bolo možné pohodlne stihnúť po ukončení programu na Hrebienku. Tento krok sa ukázal ako správny, z Hrebienka sa ľudia presunuli dole do Smokovca a zvýšili tak návštevnosť koncertu Ada Juráčka a počet divákov na koncerte Soni Horňákovej príjemne prekvapil nás aj samotnú Soňu,“ vysvetľuje dôvod zmeny František Tököly.

Oproti minulému roku nastala ešte jedna zmena. Edukatívno – zážitková zóna, ktorú organizátori Tatra Flowers pripravujú každoročne spolu so Správou TANAPu, sa tento rok presunula do parku v Tatranskej Lomnici. Týmto krokom sme ešte viac priblížili túto obľúbenú zónu k rodinám s deťmi, pre ktoré je hlavne určená.

„Naše zapojenie do programu Tatra Flowers je našou najväčšou aktivitou, ktorú takto pre verejnosť počas roka pripravujeme. Na naše prekvapenie sme zhodnotili, že pri našich edukačných aktivitách bolo oveľa viac ľudí, ako na Popradskom plese, z čoho sa veľmi tešíme a ak budeme opätovne prizvaní k spolupráci, radi prídeme,“ uviedla Martina Proháczková, ktorá má v Správe TANAP na starosti enviromentálnu výchovu.

„Celkové zhodnotenie tohto ročníka Tatra Flowers je podobne pozitívne, ako minulý rok. Z účinkujúcich, ale hlavne z divákov a návštevníkov Tatier sme cítili príjemnú energiu. Veľa našich divákov boli návštevníci Tatier, ktorí o Tatra Flowers ani netušili a spríjemnenie ich dňa naším programom bolo nečakané a o to príjemnejšie. Potešil nás ale fakt, že veľké množstvo ľudí prišlo na miesta koncertov cielene, práve kvôli programu Tatra Flowers a ich reakcie ukazujú, že náš festival si pri treťom ročníku našiel svoje publikum.

Veľká vďaka patrí všetkým zapojeným umelcom a taktiež našim partnerom, bez ktorých by to celé nebolo možné a vďaka ktorým si môžete vychutnať náš program zadarmo, stačí iba prísť. Ďakujeme hlavne Grand Hotelu Bellevue, Mestu Vysoké Tatry a OOCR Región Vysoké Tatry. Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR. Tatra Flowers z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, “ uzatvára František Tököly a dodáva: „Ďakujeme všetkým, ktorí spolu s nami zažili krásny tretí ročník Tatra Flowers a tešíme sa na vás opäť o rok.“


Zdroj: Tatra Flowers

Foto: Tatra Flowers

O autorovi

Nechaj odkaz

Vaš email nebude verejný