Dokumentárny film Svetozár Stračina prináša bližší pohľad na jeho život a tvorbu prostredníctvom najbližších priateľov, spolupracovníkov a hudobných odborníkov.

Svetozár Stračina nikdy neskrýval svoju vášeň pre folklórnu hudbu. Stala sa pre neho nevyčerpateľnou studnicou inšpirácie. Zasvätil jej život. Hudobný vedec Oskár Elschek to zhrnul najvýstižnejšie: „Tou folklórnou tradíciou on bol popretkávaný. On v nej žil. Iným ani nežil.“

„Mnoho ľudí sa diví, prečo som nakrútil film o Svetozárovi Stračinovi. Vnímajú viac, že som pochodil kus sveta, spoznal mnoho krajín a zachytil rôzne kultúry. Áno, nakrúcal som zanikajúce prírodné kmene, navštívil krajiny, ktoré už medzičasom prišli o svoje jedinečné tradície a stratili vzťah k svojej zemi,“ hovorí o filme režisér Pavol Barabáš.

Ako ďalej hovorí, zažil stret kultúr i etniká s vyhasnutými očami, ktoré prevalcoval globalizačný valec. „Čím viac človek spoznáva planétu, tým viac získava nadhľad, ktorý mu pomáha odhaľovať to vzácne doma. Inak sa začne dívať na hodnoty krajiny a národa, ktoré sú pre svoju blízkosť často neviditeľné,“ pokračuje Barabáš.

„Pri hudbe Svetozára Stračinu som si uvedomil, že práve on hľadal a zachytával esenciu, ktorá národ združuje, ktorá mu dáva pocit spolupatričnosti a jednoty. To krehké, čo utvára ľudské spoločenstvo,“ uzavrel.

Film mal predpremiéru na košickom Artfilme, kinopremiéru má 5. septembra 2019.


Zdroj: Prefer.sk, K2 Studio

Foto: K2 Studio

O autorovi

Nechaj odkaz

Vaš email nebude verejný